praca zdalna

Praca zdalna – co to jest, warunki

Obecnie każda firma korzysta ze sprzętów i oprogramowania pozwalających na komunikację za pomocą Internetu. Dzięki temu można z łatwością przeprowadzać np. telekonferencje. Zdobycze techniki wpłynęły także na kwestię zatrudnienia. Coraz więcej pracowników wykonuje zadania w formie tak zwanej pracy zdalnej.

Pierwsze teorie na temat pracy w domu pojawiły się w latach 70. ubiegłego wieku. Amerykański naukowiec Jack M. Nilles zastanawiał się nad warunkami telepracy.

W Polsce praca zdalna pojawiła się w latach 90. XX wieku. 67. artykuł Kodeksu pracy mówi, że: praca może być wykonywana regularnie poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (telepraca).

Podstawowymi warunkami do rozpoczęcia takiej formy świadczenia usług są: zgoda pracodawcy oraz dostęp do Internetu.

Praca zdalna, oferty – gdzie szukać?

Praca zdalna przez Internet nie jest możliwa w każdym zawodzie czy w każdym przedsiębiorstwie. Lekarz, strażak, policjant, sprzedawca w sklepie stacjonarnych, urzędnik, kierowca, motorniczy, nauczyciel w szkole publicznej, przedszkolanka, osoba bezpośrednio obsługująca klientów – to tylko kilka przykładów profesji, w których stawianie się w miejscu zatrudnienia jest obowiązkowe. Jeżeli poszukujący pracy wolą wykonywać zadania z domu lub innego miejsca, to muszą sprawdzić, czy dana firma oferuje taką sposobność. Ofert pracy zdalnej najlepiej szukać przez Internet. Ogłoszenia często pojawiają się na portalach powiatowych urzędów pracy. Czasami konkretne firmy zamieszczają na swoich stronach internetowych opis stanowiska z zaznaczeniem, że obowiązki można wykonywać w domu.

Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy mają pewne obowiązki wobec osób wypełniających zadania zdalnie. Zgodnie z Kodeksem pracy przełożony musi:

  • dostarczyć telepracownikowi sprzęt niezbędny do wykonywania pracy w formie telepracy (…),
  • ubezpieczyć sprzęt
  • pokryć koszty związane z instalacją, serwisem, eksploatacją i konserwacją sprzętu,
  • zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia w zakresie obsługi sprzętu.

Nie oznacza to jednak, że zawsze wręczany jest komputer bądź telefon. Według zapisów prawnych można sporządzić umowę, która określa inne warunki użytkowania sprzętu, np. korzystanie z prywatnych urządzeń.

Praca w domu dla mam

Praca w domu przy komputerze to bardzo dobre rozwiązanie dla młodych mam. Zatrudnienie w takiej formie daje rodzicom szansę na spędzenie z dziećmi więcej czasu. Część firm wprowadza zasadę kilku dni w miesiącu pracy zdalnej.

Młode mamy mogą poszukać ofert dotyczących transkrypcji tekstów, pisania artykułów, tworzenia stron internetowych, internetowej obsługi klientów, prowadzenia bloga, wprowadzania danych do komputera w domu,sprzedaży rękodzieła, tworzenia baz danych czy telemarketingu.

Praca zdalna – zarobki

Zarobki osób wypełniających obowiązki zdalnie zależą od specyfiki pracy oraz od liczby zleceń. Na największe wynagrodzenie mogą liczyć specjaliści z branży IT. Bardzo często na taką formę zatrudnienia decydują się studenci oraz osoby uczące się.

Początkujący freelancerzy muszą pamiętać, że na początku pensja może nie być zbyt wysoka, jednak z czasem zarobki wzrastają. Pensja zależy także od tego, ile godzin poświęcimy na pracę.

Warto podkreślić, że praca zdalna wymaga dużej samodyscypliny oraz umiejętności organizowania swojego czasu tak, aby wykonać wszystkie zlecone zadania.

Comments (10)

  1. W chwili obecnej ofert pracy zdalnej jest bardzo dużo.

    1. Tak, jest w czym wybierać.

  2. Chociaż praca zdalna ma wiele korzyści to jednak wolę pracę w biurze. Bezpośredni kontakt ze współpracownikami jest o wiele lepszy.

    1. Pracując zdalnie również można utrzymywać kontakt ze współpracownikami.Jest wiele komunikatorów online. Oczywiście nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem.

    2. Zgadzam się z Tobą. Praca w biurze jest o wiele lepsza.

      1. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

    3. W każdej sytuacji można się odnaleźć.

      1. Zazwyczaj tak.

  3. Dużą popularnością cieszy się praca hybrydowa.

    1. Tak, wielu pracodawców na to się decyduje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *