spedycja

Spedytor

Firmy spedycyjne zarządzają transportem. Ich główne zadanie to przesłanie towaru z punktu „A” do punktu „B”. Pierwsze przedsiębiorstwa, które miały podobne obowiązki, istniały już w XVI wieku w Europie, gdzie rozwinięty był transport konny. Bardzo szybki rozwój spedycji nastąpił w XIX wieku, kiedy coraz popularniejsza stawała się kolej. W dzisiejszych czasach możliwości przewożenia paczek jest wiele. Powstaje też coraz więcej przedsiębiorstw spedycyjnych.

Spedytor – wymagania

Aby zostać spedytorem, nie jest wymagane ukończenie uczelni wyższej, chociaż daje to znacznie większe możliwości. Pracę w spedycji mogą rozpocząć absolwenci specjalnych techników profilowanych. W wielu firmach wymagany jest jednak tytuł licencjata bądź magistra. Preferowane kierunki to: logistyka i transport czy ekonomia.

Dla pracodawców najważniejsze jest doświadczenie oraz predyspozycje. Istotne są przede wszystkim zdolności organizacyjne, negocjacyjne, wielozadaniowość, umiejętność logicznego myślenia, komunikatywność, zarządzanie czasem oraz łatwość do pracy w stresującym środowisku i pod presją czasu. Spedytor międzynarodowy musi również znać języki obce.

Na czym polega praca spedytora?

Spedytorów nazywa się też pracownikami branży TLS (transport-logistyka-spedycja). Specjaliści są najczęściej zatrudniani na cały etat. Wymaga się od nich dostępności telefonicznej nawet w weekendy lub święta. Spedytor pracę rozpoczyna od pozyskiwania klientów, dlatego ważne są umiejętności handlowe. Następnie musi dokładnie ustalić rodzaj oraz ilość przewożonych towarów tak, aby dobrać do tego najlepszy środek transportu. Miejsca pracy spedytorów to najczęściej biuro i magazyn, chociaż zdarzają się przypadki wypełniania zadań w terenie.

Zadania spedytora

Zakres obowiązków spedytorów jest całkiem spory. Zawiera on między innymi:

  • organizowanie załadunku, przeładunku oraz dowozu towaru,
  • sporządzanie pełnej dokumentacji transportowej,
  • magazynowanie przesyłek,
  • pobieranie opłat,
  • wystawianie faktur
  • kontakt z klientem,
  • dopasowanie ofert do potrzeb kontrahentów.

Trochę więcej zadań muszą wykonać spedytorzy międzynarodowi, ponieważ dochodzą jeszcze obowiązki związane z załatwianiem formalności celnych.

Spedytor – zarobki

Spedytorzy mają bardzo dużo obowiązków. Są odpowiedzialni między innymi za dostarczenie towaru do miejsca docelowego w nienaruszonym stanie. Jak wygląda kwestia zarobków w spedycji? Najniższe pensje zaczynają się od 3630 zł brutto. Wypłaty rosną wraz ze zdobywaniem doświadczenia. Na najwyższe wynagrodzenie – 5650 zł brutto może liczyć około 25% spedytorów międzynarodowych.

Praca, spedytor – Gorzów Wielkopolski

Spedytor pracę w Gorzowie Wielkopolskim znajdzie między innymi w firmach transportowych, spedycyjnych, handlowych lub przedsiębiorstwach transportu kolejowego. Gorzów Wielkopolski znajduje się około 5 godzin od niemieckiej granicy. Osoby, które chcą znaleźć pracę w tym zawodzie w rejonie, powinny wykazać się dobrą znajomością języka niemieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *