obcokrajowcy na gorzowskim rynku pracy

Sytuacja gospodarcza w kraju stabilizuje się, a niski poziom bezrobocia sprawia, że również w Gorzowie Wielkopolskim coraz częściej widujemy obcokrajowców. Jeszcze do niedawna całe grupy Polaków emigrowały za chlebem, a dziś nasze państwo stało się dla wielu imigrantów wymarzonym miejscem do życia.

Z roku na rok rośnie liczba cudzoziemców w Gorzowie Wielkopolskim. Patrząc na statystyki, nie mamy wątpliwości, że większość z nich stanowią obywatele Ukrainy. Mieszkańcy Gorzowa żyją także obok Białorusinów i Niemców. Skromniejszą reprezentację posiada Bułgaria, Mołdawia czy Rosja.

Ukraińcy w Gorzowie

Najliczniejszą grupę obcokrajowców stanowią Ukraińcy, których w powiecie gorzowskim przebywa już około 20 tysięcy. Władze miasta wspierają imigrantów, którzy traktują Gorzów nie tylko jako przystanek w drodze, gdzie zarabiają pieniądze, ale coraz częściej jako miasto, w którym chcieliby zamieszkać na stałe z całą rodziną. Ukraińcy podkreślają przy tym, że w ich kraju sytuacja jest bardzo niestabilna, a Polacy mają podobną mentalność, kulturę i też szanują wartości rodzinne. Bez wątpienia można uznać, że Ukraińcy to narodowość o dużym potencjale integracyjnym.

Czy cudzoziemcy zabierają pracę?

Ukraińcy najbardziej interesują się ofertami pracy w Gorzowie w branży budowlanej i produkcyjnej. Wielu znajduje zatrudnienie przy bieżących inwestycjach drogowych i budowlanych, a także w fabryce telewizorów i części samochodowych. Ukraińcy pracują również w firmach brukarskich i kominiarskich, a także w szpitalach i na siłowniach. Wiele osób trudni się pracą przy modernizowaniu estakady kolejowej.

Nie ulega wątpliwości, że Ukraińcy nie boją się ciężkiej pracy w Gorzowie. Dawniej powszechnie uważano, że cudzoziemcy przyjmują mało intratne propozycje, które nie interesują Polaków. Tym samym Ukraińcy przyczyniali się do zmniejszania luki na lokalnym rynku pracy. Nie wszyscy biorą się za „pierwszą lepszą” robotę. Można dostrzec, że coraz częściej Ukraińcy stawiają na kursy i podnoszenie kwalifikacji. Postawa pracodawców też zasługuje na pochwałę, ponieważ zatrudnianie w „szarej strefie”, to praktyka odnotowywana na mniejszą skalę niż przed laty. Na temat formalności związanych z tworzeniem miejsc pracy dla cudzoziemców, lokalni przedsiębiorcy mogą szukać informacji na stronach Powiatowych Urzędów Pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *