perspektywy dla zawodowców

27 lutego 2019 roku w Filharmonii Gorzowskiej odbyła się Gala Zawodowców. Impreza stanowiła podsumowanie kolejnej edycji projektu „Zawodowcy w Gorzowie”. Celem konceptu jest ściślejsza współpraca szkół zawodowych z pracodawcami tak, aby uczniowie otrzymali szanse zdobycia doświadczenia zawodowego, a przedsiębiorcy znaleźli wykwalifikowanych pracowników. Dzisiaj nietrudno dostrzec problem, jakim jest niedostosowanie oferty edukacyjnej do wymagań pracodawców. Wiele ofert pracy w Gorzowie jest adresowanych do kandydatów z wykształceniem technicznym i zawodowym. Zdecydowanie mniej ogłoszeń rekrutacyjnych znajdą absolwenci studiów humanistycznych lub liceów ogólnokształcących. Współpraca na linii szkół i miejscowych przedsiębiorców to antidotum na braki kadrowe

Projekt „Zawodowcy w Gorzowie” jest finansowany z budżetu miasta oraz ze środków Unii Europejskiej. Łączna kwota, jaką pochłonie projekt to ponad 15 milionów złotych, z czego 780 tysięcy złotych to wkład własny miasta. Wsparcie otrzymują nie tylko uczniowie i pracodawcy, ale też nauczyciele. Na projekcie skorzysta ponad 400 uczniów gorzowskich szkół zawodowych, którzy mogą brać udział w praktykach, stażach, kursach i warsztatach. Projekt ma zostać zwieńczony budową Centrum Edukacji Zawodowej i Biznesu. 

Korzyści

Jakie korzyści daje projekt „Zawodowcy w Gorzowie”? To nie tylko zmniejszenie bezrobocia. Dla młodych ludzi to szansa, aby wejść na rynek pracy, a także zarobić pierwsze pieniądze. Dzięki takim przedsięwzięciom można podnieść jakość kapitału ludzkiego i zwiększyć konkurencyjność lokalnych firm. Tego typu projekty mają także na celu zachęcanie prawodawców do inwestowania w kadry, a także do podnoszenia kwalifikacji u nauczycieli przedmiotów zawodowych.

Program

Oferta szkoleniowa związana z projektem „Zawodowcy w Gorzowie” obejmuje między innymi:

  • wizyty studyjne w zakładach pracy,
  • nowoczesne warsztaty m.in. z zakresu automatyki, mechatroniki, robotyki, fryzjerstwa,
  • doskonalenie kompetencji cyfrowych oraz miękkich,
  • specjalistyczne kursy dające uprawnienia m.in. spawaczom, elektrykom, mechanikom,
  • warsztaty typu START-UP dla uczniów, którzy zamierzają w przyszłości otworzyć własną działalność gospodarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *