laborant

Jesteś dokładny, dobrze zorganizowany i marzysz o pracy w laboratorium? Weź pod uwagę karierę laboranta. Jest to zawód wspierający takich specjalistów, jak chemicy, biotechnologowie lekarze czy weterynarze. Sprawdź, jakie wymagania trzeba spełnić, by znaleźć zatrudnienie.

Istnieje wiele różnych specjalności w tym zawodzie, na przykład laborant:

  • biochemiczny,
  • budowlany,
  • mikrobiologiczny,
  • chemiczny,
  • nasiennictwa,
  • ochrony roślin,
  • farmaceutyczny,
  • weterynaryjny.

Laborant

Osoba na stanowisku laboranta zajmuje się pobieraniem i badaniem różnego rodzaju surowców pod względem ich składu biochemicznego, mikrobiologicznego czy z uwagi na inne wskaźniki.

Miejscem pracy laboranta zwykle jest specjalnie przystosowane i zaopatrzone w odpowiedni sprzęt pomieszczenie – laboratorium. Niemniej niekiedy wykonuje pewne czynności – na przykład pobiera próbki – również w terenie.

Należy pamiętać, że zazwyczaj jest to praca stojąca, dlatego osoby, które ją wykonują, są narażone na wystąpienie chorób kręgosłupa i kończyn dolnych. Ponadto laboranci często mają do czynienia z substancjami drażniącymi, dlatego wymaga się od nich noszenia odzieży ochronnej.

Obowiązki laboranta

Zakres obowiązków laboranta różni się w zależności od tego, do jakiej branży należy firma, w której został zatrudniony. Praca w laboratorium chemicznym może nie mieć wiele wspólnego na przykład z pracą w laboratorium szpitalnym.

Do podstawowych obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy między innymi:

  • wspomaganie innych specjalistów w wykonywaniu doświadczeń i analiz,
  • obsługa aparatury laboratoryjnej,
  • pobieranie próbek,
  • izolowanie badanych związków chemicznych,
  • kontrola przebiegu eksperymentów,
  • opracowywanie wyników badań, tworzenie raportów i obsługa baz danych,
  • zamawianie i porządkowanie materiałów laboratoryjnych.

Praca w laboratorium – jakie studia?

Osoba szukająca pracy w laboratorium powinna mieć przynajmniej wykształcenie średnie, najlepiej zawodowe o kierunku chemicznym, biologicznym, weterynaryjnym bądź pokrewnym. Niemniej niektórzy pracodawcy wymagają od kandydata dyplomu ukończenia studiów z zakresu chemii, biologii, biotechnologii bądź mikrobiologii.

Laborant – wymagania

Jeśli interesuje nas praca laboranta chemicznego, kosmetycznego czy jakiegokolwiek innego powinniśmy posiadać również umiejętność obsługi komputera wraz z programami biurowymi. Konieczne jest też uzyskanie orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego od lekarza. Osoba na tym stanowisku powinna również znać normy BHP, dotyczące pracy w laboratorium.

Ponadto laborant powinien być osobą rzetelną, dokładną, odpowiedzialną i samodzielną. Musi potrafić myśleć analitycznie, rozwiązywać problemy, wykazywać się kreatywnością oraz umieć dotrzymywać terminów.

Praca w laboratorium – zarobki

Szukając w Gorzowie Wielkopolskim pracy laboranta, weźmy również pod uwagę średnie zarobki notowane w tym zawodzie. To może się różnić w zależności od branży, w której znajdziemy zatrudnienie. Przykładowo, mediana miesięcznego wynagrodzenia całkowitego osoby na stanowisku laboranta chemicznego wynosi 3510 zł brutto. Średnia miesięczna pensja laboranta budowlanego jest wyższa – wynosi 3750 zł brutto miesięcznie.

Praca laboranta – Gorzów Wielkopolski

Laboranci są zatrudniani w wielu sektorach gospodarki – na przykład w branży spożywczej, farmaceutycznej czy budowlanej. Również w szpitalach, kopalniach, centrach kosmetycznych, przedsiębiorstwach zajmujących się oczyszczaniem ścieków czy przeprowadzaniem badań materiałów drogowych i innych. Najskuteczniejszą metodą szukania pracy w tym charakterze jest przeglądanie ofert zamieszczonych w Internecie. Możemy również skorzystać z pomocy Powiatowego Urzędu Pracy w Gorzowie Wielkopolskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *